Skip to content
הקריסה הגדולה בתולדות פייסבוק
הקריה הגדולה של פייסבוק

תוכן עניינים

אתמול בערך בשעה שש ומשהו בערב, זה קרה… ישבתי לסיים את כוס הקפה שלי בתום פגישה מוצלחת עם לקוח שרוצה להרים מיזם אינטרנטי מאוד מעניין. תמיד בסיום פגישה אני ניגש לענות לכל ההודעות שהצטברו.. ולכן התחלתי לשלוח הודעות בקצב רב, שמתי לב שאף אחת מההודעות לא נשלחות, כעבור דקה ידעתי שיש תקלה בוואטסאפ.. וכבר נכנסתי לפלטפורמות המבזקים במטרה למצוא שם את העדכון רק כדי לאמת את תחושותיי.. תקלות בוואטסאפ קורות משלל סיבות ולרוב למספר דקות עד שעתיים לכל היותר. אבל תקלה עולמית בפייסבוק? מעניין!

דיווחים על תקלות בפייסבוק

ראיתי כמה דיווחים של אנשים זריזים שחוו תקלות.. הדבר הבא שעשיתי מתוך תחושה אינטואיטיבית כנראה בשביל לבדוק את עומק התקלה… היה להיכנס ישר לאתר פייסבוק, נחשו מה ? הוא היה אופליין! ישר בדקתי שזו לא בעיית רשת וכשהבנתי שלא, פה כבר התחלתי להתרגש ממש… אם יש משהו שלא זכור לי שקרה מאז כניסת פייסבוק לחיינו ועוד יותר ב-5 שנים האחרונות.. כאשר פייסבוק התעשרה ונהייתה מפלצת “בלתי ניתנת לעצירה” – הוא קריסה של אתר ואפליקציות פייסבוק. אדגיש עבורכם את ההבדל, באינסטגרם ו-וואטסאפ יש תקלות. כולנו חווינו אותן לזמן מאוד מינימלי בשנים האחרונות אבל הן קורות. לעומת זאת תקלות בדומיין הראשי של החברה – Facebook.com הן נדירות מאוד.. עד כמעט לא קיימות מבחינתנו (צרכני הקצה/ היוזרים) משלל סיבות שחלקן יפורטו כאן.

הסיבות לקריסת פייסבוק
 • מערכת הפרסום נמצאת שם (כל ההכנסות של פייסבוק).
 • הדאטה (המדיה והתמונות) מאוחסנות שם.
 • כל כלי הפיתוח (developers.facebook.com).
 • הכלים לבעלי עסקים.
 • האינטגרציות עם חברות ופלטפורמות אחרות.
 • הבסיס של כל שירותי הליבה.

עכשיו אתם בטח מבינים למה תקלה בפייסבוק עצמה הרבה יותר רגישה מתקלות בפלפורמות וואטסאפ ואינסטגרם. וגם למה זה יותר “ריגש” אותי. חצי שעה – שעה אחר כך השמועות כבר התפשטו וכולנו נכנסנו ללילה מהשקטים והנעימים (אני מקווה) שחווינו מזה שנים… 🙂 אבל כנראה פחות פרודקטיבים. ראוי לציין זאת הקריסה הגדולה בתולדות פייסבוק!

בדיקת תקלה רוחבית בעוד אתרים

כאשר יש תקלה כזו נרחבת דבר ראשון שאני בודק זה האם עוד אתרים גדולים נפגעו ולאיזה בסיסי שרתים וספקים הם שייכים. למרות הדיווחים על נפילות באתרי טוויטר ואמזון לא הייתה להם בעיה של ממש. הבעיות הקטנות שגולשים חוו היו ככל הנראה רגעיות בעקבות עומס על השרת… תחשבו על זה שבין רגע כל משתמשי פייסבוק, וואסטאפ ואינסטגרם נזרקו החוצה וצריכים למצוא תעסוקה חדשה… סך הכל הגיוני לגמרי.

השרתים שלנו

עשיתי בדיקה מקיפה לשרתים שלנו ולכל האתרים של הלקוחות – הכל רץ חלק!
השרת הראשי שלנו הוא לא רק שרת מהיר בהגדרה (Speed Server) הוא גם מבודד, מאובטח ומוצפן ככל הניתן ואנחנו מייצרים גיבויים אוטומטיים וידניים כל הזמן.

עצמאות של בעלי עסקים

התקלה העולמית בפייסבוק אתמול רק הדגישה לכולנו, בעלי עסקים, בלוגרים, משפיענים ופוליטיקאים איך זה להיות מנותקים מהקהל שלנו, מהלקוחות, מהלידים ומהקמפיינים שהפסיקו לרוץ… אפשר לומר שלרגע אחד כולנו הרגשנו את מה שטראמפ הרגיש ביום שהוא נחסם מכל מקום אפשרי בערך

הקריסה הגדולה בתולדות פייסבוק אתמול מחזקת עוד יותר שגם בתחום הזה תלות היא דבר מאוד לא בריא ומאוד מסוכן ובעלי עסקים רבים פיתחו תלות נוראית בפייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם, ברמה כזאת שאתמול למשך איזה 8 שעות הם פשוט לא היו קיימים!

אז איך נמנעים מתלות בפייסבוק ושומרים על העסק שלכם עצמאי וחזק? טיפים ופרקטיקה:
 • בניית אתר אינטרנט עצמאי – יש מגוון פלטפורמות לבניית האתר כמו וורדפרס, WIX ובלוגר של גוגל. אתר אינטרנט עצמאי הוא הדרך הטובה ביותר לשמור על העסק שלכם אונליין תמיד.
 • אחסון עצמאי… שלא עמו בבלוגר של גוגל ו-WIX, אתרים עצמאיים או מבוססי קוד פתוח כמו וורדפרס ניתנים להחזקה על אחסונים פרטיים.
 • פתיחת חשבונות במגוון פלטפורמות למשל כמו לינקדאין, טוויטר וטלגרם שם תוכלו להמשיך לעבוד במידה והאחרות נופלות.
 • סליקה אינטרנטית באתר חיצוני ומגוון דרכי תשלום.

הרעיון של עסקים הוא להיות כמה שיותר אפקטיבים וכמה שיותר יציבים – יישמו את הטיפים מעל ותבנו חוסן עסקי משמעותי!

רוצים לשאול משהו? לדבר? להתייעץ? צרו איתנו קשר בצ’אט.
רוצים שניפגש?
שעת יעוץ עסקי – פרונטלי
שעת יעוץ עסקי – זום

3 Comments

 1. הענקית מתחילה לרעוד… מעניין מה המשמעויות שנגזרות לעשתיד הקרוב/רחוק

 2. משבר קריטי ומתלתל המדגים לכולנו את התלות בפייסבוק וכל השירותים שלה.

  • כבעל עסק צעיר אני ממש משתדל לא להיות תלוי בפלפורמה אחת, יותר מדי ריסקי


Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר.

שמור ושתף את העגלה
עגלת הקניות שלך תישמר ותקבל קישור. אתה, או כל מי שיש לו את הקישור, תוכל להשתמש בו כדי לאחזר את עגלת הקניות שלך בכל עת.
חזרה שמור ושתף את העגלה
עגלת הקניות שלך תישמר ותקבל קישור. אתה, או כל מי שיש לו את הקישור, תוכל להשתמש בו כדי לאחזר את עגלת הקניות שלך בכל עת. הקישור ישמר ל-7 ימים.
Your cart email sent successfully :)

דילוג לתוכן